specializovaný web o aristokracii a titulech................................na obrázku Albrecht z Valdštejna, Karel Schwarzenberg, Tomáš Zima, Leoš Streda, Paul McCartney, Steven Spielberg, Bill Gates, Sean Connery, Christopher Lee

P.F. je "vynález" hraběte Chotka

31.12.2005 23:55

Novoroční blahopřání P.F., která má znamenat francouzský výraz "Pro štěstí", francouzsky  "Pour Féliciter",  nemá s Francií nic společného. P.F. je čistě česká specialita, kterou Francouzi ani neznají. Za vše  může nejvyšší purkrabí ve 20. letech 19. století, český hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojína. Měl spoustu společenských povinností. Nestíhal dodržovat  tehdejší zvyk a osobně navštívit všechny aristokratické známé a přátele, aby jim popřál hodně štěstí do Nového roku. Vyřešil to nápaditě: u profesora pražské malířské školy Josefa Berglera objednal roku 1827 tzv. blahopřejní lístky a ty rozesílal jaksi na omluvu své osobní nepřítomnosti. O to, že se na nich později objevila písmena P.F., se zasloužil malíř Viktor Stretti, kterému zkratky francouzských slov připadaly vznešené. V lepších kruzích se tehdy používala francouzština poměrně často.

Vyhledávání

Velkovévoda a rytíř: Jindřich I. Lucemburský, panovník Lucemburska, se při příležitosti převzetí Mezinárodní ceny Karla IV setkal s rektorem Karlovy univerzity, profesorem Zimou, který mu ocenění předával. Profesor Tomáš Zima získal aristokratický rytířský titul na Filipínách už v roce 2011.

Televizní dokument Rub a líc modré krve o radostech, strastech a hrdinství české šlechty. Klikněte na obrázek a spustíte videozáznam.