specializovaný web o aristokracii a titulech................................na obrázku Albrecht z Valdštejna, Karel Schwarzenberg, Tomáš Zima, Leoš Streda, Paul McCartney, Steven Spielberg, Bill Gates, Sean Connery, Christopher Lee

Archív článků z let 1998-2008

29.11.2008 23:55

Do šlechtického stavu byl dnes povýšen známý český lékař, Leoš Středa

MUDr. Leoš Středa byl dnes pasován rytířem filipínského Řádu Josého Rizala. Řád rytířů Josého Rizala je oficiálním řádem podle filipínsých zákonů. Dr.Středa patří k známým českým lékařům. Podílí se na humanitárních projektech v Asii. Slavnostní inauguraci byl přítomen také velvyslanec České republiky na Filipínách, Excelence Jaroslav Ludva. Blahopřejeme.  Here you can read English article about other Czech Knight of Rizal. Fotografie a videozáznam ze slavnostního aktu.  
16.02.2008 23:55

Yoko Ono slaví 75.narozeniny

Japonsko-americká výtvarná umělkyně a hudebnice, bývalá žena Johna Lennona, pochází z vysoce postavené aristokratické japonské rodiny. Dnes je jí 75 let.
13.12.2007 23:55

Web nobilitas.sk

Potomci uherských šlechticů žijící na Slovensku založili dnes v Branči občanské sdruženi Nobilitas Carpathiae.  Všechno o jejich činnosti najdete na jejich webu.
29.06.2007 11:55

Nigerijský emír v Praze

Emír z Kano, jeho výsost Alhaj Ado Bayer, již podruhé navštívil Českou republiku. Spolu s jorubským králem J. V. Olebusem II.  navštívili nigerijští aristokraté tento měsíc také českého prezidenta V. Klause. Prezident  Klaus se s Emírem z Kano poprvé setkal během své státní návštěvy Nigérie v prosinci 2006, kdy v rámci programu pobytu zavítal i do Kana. Kano je druhé největší město v Nigérii a nejstarším městem v západní Africe. Od té doby visí v hale paláce, kde Emír přijímá hosty, křišťálový lustr - dar českého prezidenta.   Titul emír je vyskokým aristokratickým titulem muslimských zemí. Odpovídá našemu titulu knížete.  
24.12.2006 11:55

Bono Vox - Rytíř od roku 2006

Člen legendární skupiny U2 a velký zastánce lidských práv se také může pyšnit povýšením mezi aristokratry. Irský zpěvák, vlastním jménem Paul Hewson,  získal titul rytíře britského impéria! Byl povýšen královnou za svoje zásluhy nejen v hudbě, ale i v charitativní činnosti. Protože však není britským občanem, ale irským, nemůže používat titul Sir. Pasován byl v dublinské rezidenci britského velvyslance Davida Reddawaye. Za svou charitativní činnost zejména na poli boje proti AIDS v Africe byl už v minulosti oceněn francouzským Řádem čestné legie, V roce 2003 byl dokonce mezi nominovanými na Nobelovu cenu míru.
31.12.2005 23:55

P.F. je "vynález" hraběte Chotka

Novoroční blahopřání P.F., která má znamenat francouzský výraz "Pro štěstí", francouzsky  "Pour Féliciter",  nemá s Francií nic společného. P.F. je čistě česká specialita, kterou Francouzi ani neznají. Za vše  může nejvyšší purkrabí ve 20. letech 19. století, český hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojína. Měl spoustu společenských povinností. Nestíhal dodržovat  tehdejší zvyk a osobně navštívit všechny aristokratické známé a přátele, aby jim popřál hodně štěstí do Nového roku. Vyřešil to nápaditě: u profesora pražské malířské školy Josefa Berglera objednal roku 1827 tzv. blahopřejní lístky a ty rozesílal jaksi na omluvu své osobní nepřítomnosti. O to, že se na nich později objevila písmena P.F., se zasloužil malíř Viktor Stretti, kterému zkratky francouzských slov připadaly vznešené. V lepších kruzích se tehdy používala francouzština poměrně často.
03.03.2005 11:55

Bill Gates pasován na rytíře, aristokratem však jen napůl

Miliardář a filantrop Bill Gates se dočkal velmi významného ocenění: královna Alžběta II. ho pasovala na rytíře. Bill Gates se tak stal jedním z nemnoha cizinců, kteří se dočkali takto vysoké pocty. Za jméno si smí psát přívlastek KBE, což je zkratka anglického titulu Rytíř Řádu britského impéria. Možnost honosit se titulem "Sir" však nemá, podle britských regulí smí být titul "Sir" přiznán jen občanům Británie nebo Commonwealthu. Tím se odlišuje britských aristokratický systém od šlechtických titulů udělovaných v některých jiných zemích, kde plný šlechtický titul může být přiznán i cizincům. Američan Gates se tedy Sirem nestal, na rozdíl třeba od britských hudebních legend, Sir Paula McCartneyho nebo Sir Eltona Johna či legendy herecké Sir Seana Conneryho.        
01.01.2004 23:55

Otec webu povýšen do šlechtického stavu

Tim Berners-Lee přesně na Nový rok mu udělila britská královna za zásluhy o rozvoj světového internetu titul rytíře britského imperia. Jako britský občan může fyzik od 1. ledna 2004 používat titul "Sir Tim". Přínosem Tima Bernerse-Lee bylo vytvoření systému univerzální identifikace dokumentů, který dnes známe jako Universal Resource Locator – URL. Následovně napsal hypertextový editor World Wide Web, sestavil specifikace HTML jazyka a přenosového protokolu HTTP a v roce 1991 dal veškerou technologii zdarma k dispozici na již fungující síť internet. Napsal první prohlížeč a 6. srpna 1991 zprovoznil i první webovou stránku info.cern.ch. Popsal na ní, k čemu World Wide Web slouží, jak sehnat prohlížeč a jak jej instalovat. Zároveň sem začal umísťovat i odkazy na první odvážné kolegy, takže na info.cern.ch vznikl i webový katalog.
11.12.2003 11:55

Šlechtic a vědec v jedné osobě obdržel společně s kolegou Nobelovu cenu za medicínu

Britský šlechtic Sir. Peter Mansfield (*9. říjen 1933 Londýn) obdržel včera  ve Stockholmu spolu s americkým kolegou Paul C. Lauterburem Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii pro rok 2003. Oba vědci byli oceněni za objevy v oblasti vyšetřovací techniky magnetické rezonance. Tyto jejich objevy jsou průlomem v medicínské diagnostice a výzkumu. Sir Peter Mansfield je emeritním profesorem fyziky na Univerzitě v Nottinghamu, do šlechtického stavu byl povýšen v roce 1993.    
16.05.2002 11:55

Evropa 2 a vtipný pořad o jednom šlechtickém titulu

Doopravdy dobrá fikce. Přehrajte si kliknutím na následující link. Musíte však nejprve tento příspěvek otevřít, aby se link stal funkční.  https://www.komik.cz/dir_zvuky/slechticky_titul.mp3
06.03.2002 23:55

Šlechtický rod Pětipeských

středa Zítra si připomínáme pětisté výročí, kdy 7. března 1602 mezi 23.a 24. hodinou, zemřel ve stáří 73 let šlechtic Václav starší Pětipeský z Chýš a Egenberka na Blahoticích. Tento šlechtic měl velký význam v historii Slánska, kde vybudoval řadu sídel. Jeho tělo bylo pochováno v kostele v Neprobylicích poblíž Slaného. Svůj majetek odkázal synu Odolenovi. Ten se věnoval alchymii, svou alchymistickou laboratoř umístil v obci Neprobylice. Když alchymie zanechal, ze slitiny nechal odlít zvon v nedalekých Kvílicích.  Pětipeští z Chýš a Egenberka je český šlechtický rod uváděný od 13. století. Vymřel v 17. století, kdy zemřel Václav Šťastný Pětipeský z Chýš a Egenberka, který byl účastníkem stavovského povstání v roce 1618. Po Bílé hoře měl být popraven, byl však omilostněn. Naplnil se tak jeho přídomek Šťastný, protože takové omilostnění byla v době pobělohorské výjimka. Majetek rodu Pětipeských byl zkonfiskován. Je jen hříčkou osudu, že např. Hrádek v Neprobylicích, který...
28.12.2001 12:55

Václav Havel a aristokracie

Pan prezident Havel diskutoval tento měsíc se studenty Masarykovy univerzity v Brně. Na otázku ohledně konstituční monarchie odpověděl: "Kdyby se tu motal nějaký Přemyslovec, možná bychom už takovou monarchii měli, ale prosadit na trůn Habsburka, to by asi nešlo".  Mezi námi však je hodně lidí, kterým v žilách koluje přemyslovská krev. Zejména všichni současní vládnoucí evropští monarchové, ale i žijící potomci bývalých panovníků ruských, francouzských, rakouských, českých, uherských, italských, řeckých, portugalských, sicilských, saských, bulharských, hannoverských, rumunských, jugoslávských, bavorských, německých, pruských, württemberských. Potomci Přemyslovského rodu jsou dokonce na americkém kontinentě, například několik amerických prezidentů včetně G. Washingtona nebo G. Bushe.  I v České republice žijí dodnes potomci Přemyslovců po přeslici. Jsou jimi příslušníci předních šlechtických rodů. Vyberme si ty, které patří k nejvýznamnějším a současně...
25.11.2000 11:55

Návraty české šlechty

Letošní šlechtický besteller vydalo  nakladatelství Paseka. Kniha z pera novináře Vladimíra Votýpky Návraty české šlechty. Autor se osobně seznámil s osudy mnoha českých aristokratů, kteří po únoru 1948 dříve či později odešli do exilu a domů se vrátili až na počátku devadesátých let. Ty pak zachytil v pokračování svých Příběhů české šlechty (vyšly v roce 1995 v nakladatelství Mladá fronta). Autor tentokrát  vylíčil příběh Jana Nepomuka Mladoty ze Solopisk a jeho choti, Jeronyma Colloredo-Mansfelda, dr. Františka Schwarzenberga a jeho ženy Amalie, Adama z Bubna-Litic, rodiny Zdeňka Sternberga, Kryštofa Kolowrata Krakovského z Rychnova nad Kněžnou, Jana Maxmiliana a Leopoldiny Dobrzenských, potomků rodu Parishů, roudnických i mělnických Lobkowiczů, hrabat Mendorffů-Pouilly z Boskovic, ale i kontroverzní případ hraběte Karla Des Fours Walderoda z Hrubého Rohozce. K nim připojil i „neexilové“ životní peripetie Josefa Kinského, syna legendárního kosteleckého hraběte...
29.06.2000 04:55

Antoine de Saint-Exupéry se narodil před stoletím

Francouzský aristokrat, nejsugestivnější francouzský spisovatel 20. století, autor Malého prince se narodil před sto lety. Narodil  v Lyonu jako potomek starobylého šlechtického rodu, jehož kořeny sahají do jedenáctého století. Po otcově smrti rodina bydlela střídavě na zámcích Saint-Maurice-de-Remens a La Môle u příbuzných z matčiny strany. Malý princ je jeho nejúspěšnější kniha, jejíž úspěch autor nezažil. Zemřel jako válečný letec dříve, než se knížka stala světově slavnou. Existuje však i teorie, že jeho sestřelení německým pilotem byl fikcí. Hrabě Exupéry nestál o veřejnou pozornost a inkognito prý dožil v klášteře v jižní Frncii pod cizím jménem. Postava malého prince reflektuje Exupéryho aristokratický původ. Princ, aristokratické oblečení chlapce i aristokratické způsoby chování. Jde o dvojroli, neboť vypravěč knihy je letec.Tedy další skutečná životní role, kterou Anttoine de Saint-Exupéry sám prožíval.
31.12.1999 23:55

Niels Ryberg Finsen

 Letos uplynulo 100 let od události, kdy do šlechtického stavu byl inaugurován dánský lékař, zakladatel fototerapie Prof. Niels Ryberg Finsen.  V roce 1899 byl pasován Rytířem dánského královského řádu Danneborg a o několik let později obdržel dokonce stříbrný kříž tohoto řádu. V roce 1903 mu byla za jeho medicínskou práci udělena Nobelova cena. Profesor Finsen je zakladatelem fototerapie, což je moderní medicínský obor, který má svůj boom v posledních letech.   Niels Finsen pocházel z islandské rodiny, která má tradici do 10. století. Před jeho narozením se rodiče přestěhovali na Faerské ostrovy, což je dnes nezávislé dánské území.    
06.06.1999 11:55

Alexandr Sergejevič Puškin se narodil před 200 lety

tento velký ruský básník byl šlechticem nejen ruským, ale také etiopským. V učebnicích se píše o významné ruské šlechtické rodině tatínkově. Puškinova maminka byla vnučkou etiopského prince Petr Ambramoviče Hannibala, pozdějšího oblíbence ruského cara. Ten byl jako dítě unesen a zotročen, dostal se jako dítě na dvůr ruského cara Petra Velikého. Ovládal několik jazyků, matematiku, geometrii. V roce 1742 mu carevna Kateřina, dcera Petra Velikého, uznala jeho šlechtické postavení. Na carském dvoře se vypracoval do pozice generála. Princ byl kolem roku 1700 unesen, naštěstí se dostal na dvůr cara Petra Velikého. Jeho vnukem byl o mnoho let později slavný ruský básník, Alexandr Sergejevič Puškin. Rozkliknutím nadpisu uvidíte i obrázek.
25.02.1988 11:55

Elton John povýšen do šlechtického stavu

Vloni to byl Paul McCartney a letos Elton John. Dvě osobnosti  britské hudební scény, které získaly od královny Alžběty II šlechtický titul Sir. Sir Elton John byl včera pasován rytířem. Stal se nositelem Řádu britského impéria CBE. Tohoto ocenění dosáhl především za svoje humanitární projekty v rámci boje proti AIDS.  

Vyhledávání

 

Zajímavý internetový magazín historickaslechta.cz vedený historikem a dokumentaristou, Janem Drocárem, vedoucím oddělení spisové služby Parlamentu České republiky.

 

Nobilitas.sk je internetový portál potomků uherské šlechty, kteří žijí na Slovensku a kteří se sdružili s cílem propagovat aristokracii ve slovenské společnosti.

počítadlo.abz.cz

150 let od nobilitace Jana Evangelisty Purkyně

© 2020 Historická skupina Akademie české literatury

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode